Czerwiec - 30 - 2013 Komentowanie nie jest możliwe

CMS (ang. Content Management System), po polsku zwany Systemem Zarządzania Treścią to nieodzowny element współczesnej strony internetowej. Dawniej aktualizowano strony poprzez wprowadzanie zmian w plikach HTML, jednak obecnie mamy znacznie większe możliwości.

CMS pozwala szybko i sprawnie zarządzać całą zawartością serwisu poprzez panel administracyjny. Dodatkowo większość czynności w CMS można wykonać z poziomu przeglądarki internetowej. Nie jest potrzebny edytor HTML, program FTP ani żadne inne dodatkowe oprogramowanie. Po zalogowaniu się na swoje konto w CMS użytkownik ma dostęp do tych części portalu, które zostały mu udostępnione przez administratora. W serwisach pozbawionych CMS dodanie każdego tekstu wymagało utworzenia nowego pliku HTML i wysłanie go poprzez serwer FTP. Dzięki temu, że CMS działa na zasadzie edytora tekstu, użytkownik nie musi znać języków oprogramowania aby wprowadzać zmiany w serwisie.

CMS zazwyczaj ma wbudowane dodatkowe komponenty, które zwiększają funkcjonalność strony: wyszukiwarka treści zawartych w serwisie, forum dyskusyjne, newsletter i wiele innych. Wszystkie te elementy są już zintegrowane ze stroną.

Rodzaje CMS

Zasadniczo można wyróżnić CMS darmowe i płatne tworzone zazwyczaj przez firmę projektującą stronę internetową. Darmowe CMS dostępne na rynku w większości przypadków są bardziej rekomendowane ze względu na to, iż uaktualnianie CMS nie jest płatne a funkcje jakie one posiadają są rozbudowane i bardzo wygodne w użyciu. W wypadku CMS płatnych, jesteśmy uzależnieni (najczęściej finansowo) od zmian które nie są dostępne standardowo.  Najbardziej znanymi darmowymi CMS są Joomla, WordPress, MOD x i Drupal.  Joomla posiada najwięcej możliwości, jednak WordPress jest znacznie łatwiejszy w obsłudze. Warto samemu przetestować dostępne CMS i wybrać taki, który najbardziej odpowiada naszym wymaganiom. W sieci znajduje się mnóstwo tutoriali, które pomogą nauczyć się obsługi poszczególnych funkcji.

Comments are closed.